SK Újezd na Festivalovém půlmaratonu

Ačkoliv se náš sportovní klub soustřeďuje jen a pouze na dva sporty – fotbal a stolní tenis, rádi bychom Vám v krátkém článku představili sport, který v posledních deseti letech zažívá obrovský boom – běhání. Právě tomuto sportu propadá čím dál více lidí, chuť i touha překonat své limity u některých „hobby“ sportovců se postupně dostávají do stádia, kdy i profesionální běžci mají co dělat, aby ve výsledkových listinách obsadili očekávaná první místa. V sobotu 2.6.2019 se konal 4. ročník Festivalový půlmaraton MONET+ Zlín. Na něm by nebylo pro nás nic tak zajímavého, kdyby se na start tří různě dlouhých závodu nepostavilo tolik závodníků hájících SK Újezd. Aneb rozmohl se nám tady takový nešvar…

Tak jako v minulých letech i letos měli závodníci možnost zaběhnout si půlmaraton (21 km), čtvrtmaraton (10 km) nebo štafetu složenou ze čtyř závodníků, z nichž každý uběhl 5 km. Kvůli obrovskému zájmu proto jednotlivé závody startovali s časovými rozestupy, jelikož by se při hromadném startu závodníci snad i ušlapali. Trať vedla přímo centrem Zlína – závodníci běželi po Benešovém nábřeží, kolem fotbalového stadionu, přes areál Svit, skrze autobusové nádraží, kolem zámku a zpátky na Náměstí Míru. Půlmaratonci běželi dvě kolečka, čtvrtmaratonci jedno a štafety se předávali ve Svitu a v prostorách cíle. V sobotním parném odpoledni se na Náměstí Míru ve Zlíně sešli jak elitní závodníci, tak i naprostí začátečníci, kteří si vyzkoušeli atmosféru velkého závodu. Na startovní listině figurovala velmi zajímavá jména. Lidé, kteří spojili část svého života u nás či stále aktivně působí v klubu. Článek jsme rozdělili do třech kategorií podle délky závodu.

Půlmaraton – Na „půlce“ nás reprezentovali 2 zástupci. František Kráčalík se solidním časem 1:35:29 doběhl 47. z 527. účastníků, kteří závod dokončili. Také Josef Balouch dokončil půlmaraton, jeho výsledný čas 1:56:09 byl o 4 minuty lepší než z minulého roku a skončil 238. Závod také odběhl náš dlouholetý hráč Mira Machuča (62., 1:37:30) s dcerou Vendulou (111., 1:44:19). Vítězem se stal Ukrajinec Pavlo Veretskyi (1:10:24), druhý skončil Jan Kohut (1:14:20), třetí Petr Minařík (1:16:56).

Čtvrtmaraton – Desítku si chtěl vyzkoušet Milan Bodlák, ale jelikož kvůli zdravotním problémům se na start nepostavil, jeho startovní číslo převzal Petr Maňas. Ten dosáhl na 17. místo a čas 00:43:23. Úplným nováčkem v běhání je Josef Zvončák. Jeho 315. místo s časem 1:07:23 po pár trénincích je pěkný úspěch. Také Veronika Vaňková si nevedla nijak špatně (382., 1:12:03). Bývalý vynikající dvoumetrový stoper Jiří Dohnal by i po čtyřicítce uběhal všechny naše hráče. Sedmé místo a čas 00:39:53 je tomu důkazem. Závod také absolvoval bývalý hráč Tomáš Drga (231., 1:02:57) a újezdský zastupitel Ondřej Šafařík(307., 1:06:51). Vítězem se stal Michal Burian (00:38:47), druhý skončil Jan Maděrič (00:38:59), třetí Jiří Červenka (00:39:11).

Štafety – I ve štafetách se našlo pár zástupců SKÚ. Repaťáčci ve složení Repatá Lenka, Repatá Anna, Janošová Eva a Repatý Karel si doběhli pro 82. místo s časem 2:05:00. Estétři s Kristýnkou Vaňkovou, Kristýnkou Šálkovou, Terezií Kachlíkovou a Simonou Kovalčíkovou obsadili 132. pozici s časem 2:23:04. Vladan a Stanislav Černobila spolu s Monikou Hřebačkovou a Magdalénou Vydrovou skončili 83. s časem 2:05:02. Poslední (a tou nejrychlejší) štafetou v našem článku je čtveřice Martina Šimáková, Miroslava Hověžáková, Marcela Plšková a Lenka Jurková (55., 1:57:40). První tři místa ve štafetách: Spur Team 1 (01:23:08), Geohunter (01:26:38), Spur Team 2 (01:31:55).

Gratulujeme všem závodníkům a třeba se příští rok na stejném místě zase potkáme! ☺